Podmínky pro uchovnění Zlatého retrívra
V současné době jsou předepsány pro tak zvané uchovnění zlatého retrívra tyto podmínky:
1/ Pes musí absolvovat minimálně dvě výstavy s nejhorším umístěním velmi dobrá. Tyto výstavy musí být jedna vyššího typu (mezinárodní, národní, klubová, speciální) a druhá stačí oblastní.
2/ Od roku 2001 je také podmínkou chovnosti Ověření vlohových vlastností psa, nebo vyšší zkouška (PZ, SVP…)
3/ Také musíte s Vaším miláčkem absolvovat rentgen displazie kyčelních kloubů s nejhůře ohodnoceným 2/2. Tento rentgen se provádí v celkové narkóze, proto psa před vyšetřením nekrmte. Je zde předepsán minimální věk 12 měsíců. Nemusíte mít obavy, není to bolestivé ani riskantní vyšetření.
4/ Minimální věk pak pro zapsání do chovu po splnění všech podmínek je 18 měsíců.
Příprava na výstavu
Když si kupujete štěně, máte pocit, že na výstavu je spousta času, ale uvidíte jak rychle to uteče…
Na výstavě jsou psi rozděleny do tříd podle dosaženého věku.
Na výstavě se posuzují zvlášť psi a feny. S přípravou psíka na výstavu můžete začít již v brzkém věku. Naučte ho výstavní postoj, chůzi na vodítku bez vyskakování a různého pobíhání, neměl by na ostatní psy štěkat, musí si nechat prohlédnout zuby a nesmí se chovat agresivně nebo bázlivě, no prostě měl by se chovat jako slušně vychovaný pes.
Zlatý retrívr se na výstavu upravuje – trimuje a stříhá. Nezapomeňte včas si pejska nechat ostříhat.
Na výstavu si nezapomeňte s sebou vzít průkaz původu, potvrzený očkovací průkaz, vstupní list, nějakou deku a dobrá je i skládací židlička (je to někdy dlouhé a bolely by Vás nohy), misku na vodu, nějaký pamlsek (mě se osvědčily piškoty), hřeben, dobrou náladu a hlavně klid. Budete ho potřebovat vy, ale hlavně Váš mazel. Pamatujte na to, že není vždy důležité vyhrát, není to důvod ke ztrátě zájmu o výstavy, příště třeba můžete dopadnou mnohem lépe. Nevzdávejte to!
Před výstavou ( asi 14 dní) si nechte od profesionálů psa výstavně upravit. Je lepší si zajít do salonu, kde mají zkušenosti s úpravou zlatého retrívra, neboť každý tuto úpravu nezná. V případě, že si nevíte rady, zavolejte mi, pokusím se Vám poradit.
Pokud máte světlého psíka, je dobré ho před výstavou vykoupat ve spec. šamponu (s jojobovým nebo podobným olejem) a po koupání použít kondicioner (opět s olejem) a psa důkladně prosušte. Srst by se mu neměla kroutit, takže je důležité dbát na to, aby se nepřeležel s mokrou srstí a ta mu pak neodstávala. Měla by být rovná a splývavá. Po koupání ošetřte uši a oči.
Rozdělení tříd na výstavách
DOROST – Pro štěňata od 6 – 9 měsíců je třída dorostu. Je to takové spíše otrkávání s výstavním prostředím. Výstavní výsledky v této třídě se nezapočítávají do chovnosti a známkuje se známkou velmi nadějný nebo nadějný.
MLADÝCH – Další třída, je třída mladých od 9 do 18 měsíců. Tato třída bývá v poslední době jedna z nejpočetnějších.
MEZITŘÍDA – Další třídou je mezitřída a ta je od 15 – 24 měsíců věku psa. Tato třída bývá pro rozhodčí velmi složitá k posouzení. Jsou tam psi, kteří jsou již vyvinutí jako dospělí a psi, kteří ještě vypadají jako štěňata.
OTEVŘENÁ – Pro dospělé psy nad 15 měsíců do 8let věku.
PRACOVNÍ – Pro pejsky nad 15měsíců. K zařazení do třídy pracovní je zapotřebí složit předepsané zkoušky (musí být dokladováno certifikátem).
ŠAMPIÓNŮ – Pro psy s vysokými výstavními ohodnoceními je třída šampiónů (opět se musí doložit certifikátem).
VETERÁNŮ – A poslední třída je veteránů. Je pro psy ve věku nad 8 let. Bohužel není moc často zastoupena a je to myslím veliká škoda, neboť je velmi hezké vidět psa v tomto věku ještě ve výstavní kondici.
Rozdělení výstav :
vyššího typu:
– světové
– mezinárodní
– národní
– speciální
– klubové
nižšího typu:
– krajské
– oblastní
Na výstavách vyššího typu se zadávají tituly:
CAJC – Čekatelství národního šampionátu krásy mladých – zadává se ve třídě mladých psům a fenám oceněným známkou výborná 1
CAC – čekatelství národního šampionátu krásy – zadává se v ostatních třídách psům a fenám oceněným známkou výborný 1.
res. CAC – zadává se v ostatních třídách psům a fenám oceněným známkou výborný 2.
CACIB – pro nejlepšího psa a fenu ze všech tříd ( kromě dorostu, mladých a veteránů)oceněný titulem CAC ( Čekatelství mezinárodního šampionátu krásy)res.
res. CACIB – pro druhého nejlepšího psa nebo fenu ze všech tříd
BOB – vítěz plemene.O tento titul soutěží nejlepší pes a fena v mladých(CAJC) a pes a fena CACIB.
BIG – nejlepší jedinec skupiny
BIS – nejlepší jedinec celé výstavy.
Udělování titulů nebývá nárokové. Zadávají se ještě další tituly, ale ty už se týkají i ostatních plemen. Nezapomeňte se na výstavu včas přihlásit, uzávěrky bývají 2 – 3 měsíce před konáním akce.